Районна газета

ОБОВ’ЯЗКОВЕ СОРТУВАННЯ СМІТТЯ – НЕОБХІДНИЙ КРОК ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ЕКОЛОГІЇ УКРАЇНИ

З 1 січня 2018 року на території України набрала чинності заборона захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів — тобто запроваджується обов’язкове сортування сміття.

Методика роздільного збирання побутових відходів затверджена наказом Мінрегіону від 01.08.11 № 133 та зареєстрована у Мін’юсті. На сьогодні роздільний збір впроваджено в 575 населених пунктах України, на полігонах встановлено 22 сміттєсортувальні лінії.

 

Це дало змогу переробити у 2016 році 3,09% побутових відходів, які потрапили на заготівельні пункти вторинної сировини та сміттєпереробні заводи. Щорічний обсяг збору вторинної сировини становить близько 1 млн м3.

Сортування сміття — вкрай необхідна міра для покращення екології України. Відповідно до Закону України «Про відходи» ще у 2002 році встановлено, що до повноважень місцевих держадміністрацій у сфері поводження з відходами та органів місцевого самоврядування належить зокрема, здійснення  роздільного збирання корисних компонентів цих відходів.

У 2012 році додатково було визначено, що роздільне збирання побутових відходів здійснюється їх власниками згідно з методикою роздільного збирання побутових відходів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, а також суб’єктами господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території.

Законом України «Про відходи» встановлено адміністративну відповідальність за захоронення неперероблених відходів. Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 82-8, згідно з якою порушник заплатить штраф у розмірі від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Для посадових осіб, громадян-суб'єктів підприємницької діяльності передбачено штраф від 50 до 100 НМДГ. За повторне протягом року порушення штраф становитиме: для громадян: від 80 до 100 НМДГ, для посадових осіб і підприємців - від 100 до 200 НМДГ.

При цьому з 10 червня 2018 року вводяться у дію зміни в поводженні з відходами, передбачені Законом «Про житлово-комунальні послуги».

Зокрема, передбачено, що Кабмін визначить порядок формування тарифів на послуги з поводження із побутовими відходами. Під послугами з поводження із побутовими відходами слід розуміти послуги з вивезення, переробки і захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими із урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування. Таким чином, громадяни, іноземці і апатриди платитимуть не лише за вивезення сміття, як було раніше.

Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів повинні будуть:

- укласти договори з виконавцем послуг із вивезення побутових відходів;

- оплачувати послуги з поводження із побутовими відходами;

- забезпечувати роздільне збирання побутових відходів.

Виконавця послуг із вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсній основі в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів. Він укладе договори про надання послуг з поводження із побутовими відходами зі споживачами. Виконавець зобов'язаний укласти договори про надання послуг із переробки і захоронення побутових відходів з суб'єктами господарювання, що надають такі послуги. Договори про надання послуг з поводження із побутовими відходами повинні містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб'єктами господарювання, що надають послуги з переробки і захоронення побутових відходів.

Крім того, з червня передбачено стимулювання споживачів до роздільного збирання відходів. Роздільне збирання заохочуватимуть шляхом виключення з плати за послугу поводження із побутовими відходами вартості операцій із поводження з окремо зібраними (відсортованими) корисними компонентами цих відходів.

 Матеріал з сайту:

https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ180081-z-1-sichnya-zaboroneno-zakhoronennya-neobroblenykh-vidkhodiv?role=ALL&type=ep#!liga