Районна газета

З 5 ЖОВТНЯ БОРОТЬБА З НЕЛЕГАЛЬНИМ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯМ ПЕРЕЙШЛА В АКТИВНУ ФАЗУ

З нагоди Всесвітнього дня гідної праці соціальні партнери Сумщини зібрались за круглим столом аби обговорити проблеми сучасного працевлаштування, окреслити напрямки боротьби з нелегальною зайнятістю, вказати на першочергові заходи впливу на недобросовісних роботодавців

«Кожна людина заслуговує на гідне життя, яке неможливо забезпечити без гідної роботи і належної матеріальної винагороди за неї. На сьогодні майже третина працездатного населення області знаходиться поза Реєстром застрахованих осіб», – зазначив директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Михайло ДУБРОВСЬКИЙ.

Проте, з цим явищем необхідно боротися, і одним з методів такої боротьби, за словами Михайла Дубровського, є роз’яснювальна робота. Він акцентував увагу на тому, що Департаментом та органами соціального захисту населення області здійснювалось широке інформування населення та роботодавців щодо переваг легальної праці, проводились засідання робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, розроблено соціальний відеоролик, який на місцевих телеканалах наочно демонструє усі плюси легального працевлаштування.

«Результати цієї роботи ми бачимо. Кількість застрахованих осіб зростає, і це – перемога у боротьбі з нелегальною працею», – додав Михайло Дубровський.

Заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області Наталія ДЕМЧЕНКО зазначила: «Наразі ми можемо говорити про те, що дійсно зріс показник кількості застрахованих осіб у порівнянні з минулим роком. Відбулося зменшення кількості тих, хто отримує винагороду за договорами цивільно-правового характеру, та осіб, які отримували заробітну плату меншу мінімальну».

Разом з тим, вона наголосила, що в умовах «тіні» на ринку праці страждають не тільки працівники, а й економіка міст, районів та держава в цілому. «Безумовно бізнес ведуть у неконкурентних умовах. Тягар зі сплати податків та утримання соціального сектору перекладається на плечі доброчесних громадян та підприємств, що сплачують соціальні внески. Унаслідок цього, держава недоотримує колосальний фінансовий ресурс для подальшого фінансування важливих галузей і програм», – акцентувала Наталія Демченко.

За її словами, на сьогодні в області 10 працюючих утримує 14 пенсіонерів. Унаслідок неналежного оформлення трудових відносин роботодавцями кожен пенсіонер щомісяця втрачає можливість додатково отримувати біля 900 гривень до своєї пенсії. Вона закликала усіх працюючих громадян контролювати своїх роботодавців, повідомляти про порушення власних трудових прав через телефони довіри та спеціальні веб-ресурси.

Начальник відділу Управління Держпраці у Сумській області Вікторія ЧОРТЕНКО повідомила, що у разі виявлення працівників, які оформлені з порушенням вимог трудового законодавства, до роботодавця застосують штрафні санкції у розмірі 30 мінімальних заробітних плат. За її словами, понад 50 відсотків опитаних безробітних зазначили, що до звернення до служби зайнятості більш ніж пів року працювали без належного оформлення трудових відносин.

Задля боротьби з «тіньовою» зайнятістю цьогоріч Кабміном прийнято розпорядження від 05 вересня 2018 р. № 649-р. Згідно з документом, починаючи з 5 жовтня цього року боротьба з нелегальним працевлаштуванням переходить в активну фазу. Відтепер, у разі порушення законодавства про працю, до роботодавців застосовуватимуть більш суворі заходи.

«У діючому законодавстві передбачено, що особи, які здійснюють підприємницьку діяльність, мають зареєструватися як приватні підприємці. В іншому випадку, відповідні органи: фіскальна служба, Нацполіція можуть скласти адмінпротокол за здійснення системної підприємницької діяльності без державної реєстрації. Документ направляється до суду для винесення штрафних санкцій. Сума адміністративного штрафу може складати від 17 до 34 тисяч гривень», – повідомила начальник управління Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області Наталія МІРОШНІКОВА.

«Всі соціальні явища, про які сьогодні говорили, свідчать про нагальну необхідність підвищення соціального захисту і забезпечення гідних умов праці. Соціальний захист дає працівникам гарантії безпеки і дозволяє впевнено будувати своє майбутнє. У результаті злагоджених спільних дій вже досягнуто позитивних результатів у сфері легалізації зайнятості та оплати праці. Зростає рівень охоплення працівників колективно-договірним регулюванням», – акцентувала увагу на позитивних результатах спільної роботи соціальних партнерів заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Олена ЗАЯЦ.

Вона повідомила, що у вересні соціальні партнери Сумщини звернулися з Відкритим листом до роботодавців та працівників із закликом провести кампанію з легалізації зайнятості та у своїй діяльності дотримуватися вимог чинного трудового законодавства. Від органів влади в листі свій підпис поставив заступник голови облдержадміністрації, співголова Ради Іван БОРШОШ, від роботодавців – генеральний директор Сумської обласної організації роботодавців «Сумський регіон», співголова Ради Володимир КОНОНЕНКо, від профспілок – голова Сумської обласної ради профспілок, співголова Ради Тетяна ЄВДОКІМОВА.

Відкритий лист до роботодавців та працівників ТУТ