Районна газета

ІНФОРМАЦІЯ ПРО СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ БЕЗДОМНИХ ОСІБ

Проблема бездомних громадян та безпритульних дітей в Україні деформує соціальне середовище, руйнує фізичне, психічне та духовне здоров’я людей, створює соціальну напругу в суспільстві

На жаль багато громадян залишаються байдужими, а іноді - навпаки проявляють негативне відношення до людей, які займаються бродяжництвом.

З метою поліпшення соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей був прийнятий Закон України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», який визначає загальні засади соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей, забезпечує правові регулювання відносин у суспільстві, які спрямовані на реалізацію бездомними громадянами і безпритульними дітьми прав і свобод, передбачених Конституцією України та чинним законодавством.

Питання щодо запобігання бездомності серед осіб, які звільняються з установ виконання покарань, регулюється Законом України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк».

Ним визначено умови і порядок надання соціальної допомоги особам даної категорії. На виконання нормативно-правових актів України реєстрація переважного місцезнаходження бездомних громадян, надання їм соціальних послуг відбувається за юридичною адресою спеціалізованого закладу, який здійснює облік бездомних громадян, або інших закладів, створених для цієї категорії осіб.

Заклади соціального захисту для бездомних громадян створюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності відповідно до потреб регіону.

В Буринському районі при районному територіальному центрі соціального обслуговування населення розпорядженням голови райдержадміністрації у                            2007 році створений Центр обліку бездомних громадян, який веде первинний облік бездомних громадян, сприяє реєстрації переважного місцезнаходження бездомних громадян, надає зазначеним особам інформаційні, правові та інші консультаційні послуги, а також допомогу у відновленні їх документів, майнових і житлових прав, сприяє працевлаштуванню. Центр ставить перед собою мету соціальної реінтеграції бездомних громадян у суспільство – процес повернення до самостійного, повноцінного життя. На даний час така категорія людей в районі, як бездомні, центром не виявлені.  Для осіб, які схильні до бродяжництва, на осінньо-зимовий період передбачені  додаткові соціальні ліжко-місця в Буринській центральній районній лікарні ім. проф. М.П.Новаченка за рахунок коштів районного бюджету.

З метою попередження виникнення такого явища, як бездомність, в районі органами виконавчої влади проводиться робота по обліку житла, де проживають особи похилого віку, одинокопроживаючі, недієздатні, психічно хворі та хворі на алкоголізм. Особам, які потребують опіки, надаються соціальні послуги на дому соціальними робітниками територіального центру, або ж здійснюється влаштування до інтернатних установ сфери соціального захисту.

Отже, щоб подолати суспільну проблему, допомогти тим, хто потрапив у соціальну біду, необхідні спільні зусилля державних установ, громадських формувань, сім’ї, родичів і всієї громадськості.

Галина ГЛАДЧЕНКО, т.в.о директора територіального центру