Районна газета

ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ МУЗЕЇВ

Музей – установа, де популяризуються пам’ятки матеріапльної та духовної культури людства. Термін «музей» виник давно. Грецьке слово «музей» означає місце, присвячене музам, донькам богині пам’яті Мнемозіни.

На території України музейні справи сягають ІХст., коли колекціонування в Київській Русі набуло великого поширення. Відомо, наприклад, що князь Володимир привіз до Києва бронзові скульптури з Херсонеса і встановив їх на міському майдані для загального огляду. Різні цінності збирали тоді не лише князі, а й бояри, дружинники, духівництво. Своєрідними музеями-сховищами були храми Київської Русі – центри тогочасної культури і освіти. Наприклад, за свідченням «Повісті минулих літ», у Десятинній церкві  в Києві Хст. – зберігалися переможні знамена, дорогий посуд та вбрання перших князів.

Отже, в цей час збирали вже не лише цінності  й мистецькі твори, а й речі, пов’язані з тими чи іншими відомими людьми або визначними історичними подіями.

Ще більші колекції були в Софійському соборі в Києві, збудованому за Ярослава Мудрого в XI ст. Тут було створено першу на Русі бібліотеку, яка передувала багатьом західноєвропейським книгозбірням. Окрім книг, у Софійському соборі зберігалися цінні колекції ікон, церковного посуду, килимів та інших речей. Великі збірки цінностей були також у Києво-Печерській і Троїце-Сергієвій лаврах та храмах Чернігова, Новгород –Сіверська, Путивля.

Перші наукові музеї в Україні виникли на початку XIX ст.  У 1806 р. був створений у м.Миколаєві музей - на основі збірки випадкових знахідок античних пам'яток на узбережжі Чорного моря. 1825 р. відкрито Одеський музей старожитностей. Музей мав відділи доісторичних, єгипетських, еллінських, римських, візантійських, генуезьких, монголо-татарських, турецьких, запорозьких пам'яток. Найбільшим був відділ еллінських пам'яток - його колекції весь час поповнювалися матеріалами розкопок у Північному Причорномор'ї. У музеї зберігалися також цінні збірки античного посуду, колекції монет з Ольвії, Херсонеса, Тіри, Пантікапея, Фанагорії, мармурові скульптури, стели, стародавні написи.

Найбільший музей у нашій державі - Музей народної архітектури та побуту на околиці Києва (село Пирогове) - створений у 1976 р. На площі понад 150 га розміщено понад 300 пам'яток народної архітектури з різних областей України. У фондах музею близько 60 тис. експонатів.

У 1975 р. у Львівському зооветеринарному інституті був відкритий Музей підків. Тут зібрано понад 300 експонатів з багатьох країн світу.

В місті Артемівську на Донеччині існує Музей солі.  На Закарпатті у селищі Усть-Чорна розташований Музей лісу. Серед експонатів - саджанці молодих ялин, явора, дивовижні розкопки дерев. На річці Чорній створено також Музей сплаву лісу.

У місті Гадяч Полтавської області функціонує Музей бджільництва.

Є на українській землі й Музей цукру - на Вінничині. 

Розвиткові музейної справи в Україні великою мірою сприяла діяльність передових учених, ентузіастів, наукових і мистецьких товариств.

У Сумській області функціонує 16 музеїв.     Найдавніші з них – це Путивльський (1919р.), Роменський (1919р.), Конотопський (1920р.), Художній музей ім.Онацького м.Суми (1920р.), Сумський обласний краєзнавчий музей (1920р.)

Наш районний музей у грудні цього року буде відзначати 35 річний ювілей. Перші експозиційно-виставкові зали  його  створені у грудні 1982р. у одній з будівель комплексу садиби місцевих поміщиків – дворян Павлових. І цей новостворений заклад носив назву «Музей історії   Буринського району»           В 1992р.  музею присвоєно звання «народний», а у березні 2008 року рішенням районної ради на базі Буринського народного музею історії створено комунальний заклад районної ради - Буринський районний краєзнавчий музей.

Свій вагомий внесок у збереження та відтворення історії нашого краю внесли керівники Надія Жахалова, Олександр Новаченко, Юрій Лопатін. У невеликих залах музею вміщується кілька століть життя Буринщини. На сьогодні основні фонди закладу  становлять 2221. експонат.

Вагомий внесок при створенні комунального закладу зробили  Микола Бондаренко, Олександр Капітоненко.

Крім  екскурсійної роботи музей широко займається науково-дослідницькою роботою тісно співпрацюючи з ЦДІАУ м. Київа. Інститутом рукопису Національної бібліотеки України ім. Вернадського, провідними аргеологами Юрієм Моргуновим, В. Примаком, О. Коротьою, Є.Осадчим.

Слід зазначити , що крім районного краєзнавчого музею в районі створено Народний музей історії с. Чернеча Слобода, який є гордістю не тільки чернечанської громади, а і   всього району. Багато  років  беззмінно очолює та примножує його фонди - ентузіаст, добрий фахівець своєї справи Любов Овсієнко. Опікуються музеєм та і в цілому історією села сільський голова М. М. Андрієнко та керівник СФГ «Віталія» В.Думенко. Якраз завдячуючи їм  була увіковічена пам`ять чотирьох братів Морозів та п`яти братів Шаповалів.

Хотілось би в переддень свята сказати слова вдячності жителям міста та району які безкорисливо останнім часом передали цінні експонати до районного музею: Троян В., Кочубей Н., Шалаку М., Літвінову А., Струкові Л., Заступу А., Товстенко І. та інші.

Хотілося б, щоб наша матеріальна частина історії потрапляла до музею, а не скупщикам антикваріату на ринку.

Маю нагоду сказати слова вдячності від колективу музею за підтримку, співпрацю та взаєморозуміння районній державній адміністрації, районній раді, відділу культури та туризму, депутату обласної ради Ричкалю А.,   районній організації ветеранів.

В переддень свята вітаю всіх, хто причетний якимось чином до дослідження та примноження історії рідного краю і співпрацює з районним музеєм.