Районна газета

ЗОНУВАННЯ ПАРКУ «СЕЙМСЬКИЙ» В ІНТЕРЕСАХ ЛЮДЕЙ, А НЕ ПРОТИ

Нещодавно під час засідання робочої групи з вивчення ситуації навколо РЛП Сеймський було презентовано Проект організації території парку, розроблений науковцями. Згідно із проектом, парк було поділено на три зони – заповідну зону, зону регульованої рекреації та господарську зону. Цей Проект, за словами заступника голови облдержадміністрації Миколи Подопригори, дозволить зняти чимало гострих питань, пов’язаних із використанням землі. Необхідне лише якнайшвидше затвердження Проекту депутатами обласної ради

 Детальніше про зонування парку

Проект організації території парку «Сеймський» розроблений сумськими науковцями на чолі із професором, завідувачем кафедри екології Сумського національного аграрного університету Вікторією Скляр. Проект отримав експертний висновок Інституту ботаніки НАН України.

Згідно із цим Проектом територія регіонального ландшафтного парку розділена на три функціональні зони.

 

Заповідна зона включає всі існуючі на території парку заповідні об’єкти (заказники та пам’ятки природи). На цих територіях мешкають унікальні види тварин, чимало з яких занесені до Червоної книги України, зокрема, зубр, видра річкова, горностай, підорлик малий, лелека чорний, журавель сірий тощо. Тому тут дозволяються лише наукові дослідження та проведення екологічної освітньо-виховної роботи.

Зона регульованої рекреації, в яку включено річку Сейм із прибережною захисною смугою по обох берегах, призначена для відпочинку й оздоровлення.

«Ця територія ще в 1995 році була визначена як одна із унікальних екосистем нашої держави, яку ще називають смарагдовим поясом України, – зазначив директор Департаменту екології та охорони природних ресурсів облдержадміністрації Ігор Кривозуб. – На цій території дозволяється збір грибів, ягід та лікарських рослин, сінокосіння, випасання худоби, рибальство, туристичні екскурсії і відпочинок».

До господарської зони парку включено більшість земель парку і в її межах може проводитися господарська діяльність згідно із загальними вимогами щодо охорони навколишнього середовища. Крім вищеперерахованого, у цій зоні не забороняється рільництво, садівництво, городництво, мисливство, бджільництво тощо.

 

Що дає зонування парку жителям районів, які знаходяться на його території?

«Сьогодні хтось вперто хоче знищити парк «Сеймський» і підбурює людей, які не розуміють переваг цих територій, – вважає Ігор Кривозуб. – Тільки задумайтесь, нині екологічно чисті райони – це рідкість у світі, а продукція, вирощена на таких територіях шляхом органічного землеробства, є більш корисною та значно дорожчою. Це вже давно зрозуміли жителі Західної України, тому вони на території ландшафтних парків створюють комунальні підприємства, вирощують дикі гриби, ягоди, лікувальні трави, але вже у промислових масштабах. А це робочі місця, додаткові надходження до бюджетів громад тощо. Таким шляхом можуть піти і наші громади, які знаходяться на території господарської зони парку. Той же мед, зібраний із квітів, які ростуть на землях «Сеймського», коштує значно більше, ніж звичайний. І цей напрямок також можна успішно розвивати».

«Я розумію, що учасників АТО, які проживають в районах, території яких відносяться до парку, найбільше хвилює забезпечення землею, – підкреслив Ігор Кривозуб. – Тому хочу сказати, що як тільки на сесії депутати затвердять Проект організації території парку «Сеймський», землі господарської зони, (майже 95 тисяч гектарів) зможуть використовуватися за призначенням. Спеціальних екологічних обмежень на цій території не буде. А отже, приємна новина і для жителів області, яких турбують питання, пов’язані із землею: якщо Проект організації території парку «Сеймський» підтримають депутати обласної ради, то з’явиться єдина можливість надання земель в оренду через аукціони та передача їх у приватну власність, у тому числі учасникам АТО, соціальній сфері та іншим категоріям населення (незважаючи на те, хто буде розпорядником земель – Держгеокадастр чи територіальна громада). І я просив би, до речі, учасників АТО не піддаватися на спекуляції окремих осіб, а навпаки вплинути на депутатів обласної ради з метою пришвидшити процес прийняття відповідного рішення». 

Саме про це наголошували заступник голови облдержадміністрації Микола Подопригора разом із директором Департаменту екології Ігорем Кривозубом під час засідання робочої групи, яке днями відбулося вже вдруге.

На п’ятницю, 23 лютого, заплановане засідання «круглого столу», на якому ще раз розкажуть про переваги зонування, яке покликане не лише встановити межі заповідної території, а й допомогти жителям Сумщини раціонально, виважено, а головне з користю використовувати унікальні екологічно чисті землі рідного краю.