ПРО СТАН ДОТРИМАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ НА ТЕРИТОРІЇ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Територіальна державна інспекція з питань праці у Сумській області в межах повноважень і в рамках юридичних процедур у 2013 році провела 1266 перевірок, що на 18% більше у порівнянні з минулим роком. З них, 28% планових, 16% - за дорученням Держпраці України, 13% - за пропозицією правоохоронних органів, 6% - за пропозицією місцевих органів влади, 13% - за зверненням заявника, 24% - інші ініціатори.
Під час перевірок державними інспекторами праці виявлено 2728 порушень трудового законодавства, зокрема з питань оплати праці – 64%, робочий час і час відпочинку – 19%, з питань порядку ведення трудових книжок – 4%, трудових договорів – 4%, інші порушення законодавства про працю -9%.
До правоохоронних органів передано 56 матеріалів перевірок, в яких встановлено грубі порушення трудового законодавства. З них:
- притягнуто до кримінальної відповідальності – 8;
- винесено повідомлень про підозру – 15;
- направлено справ до суду - 15.
За результатами перевірок суб’єктів господарювання складено та передано до суду 721 протокол про адміністративні правопорушення, по яких судами винесено 668 рішень щодо адміністративної відповідальності, з них:
- з накладенням штрафних санкцій – 399;
- з оголошенням усного зауваження – 177;
- за відсутністю складу адміністративного правопорушення – 53;
- закрито за інших обставин – 39.
За наслідками перевірок державним інспектором праці внесено 921 припис, за виконанням яких встановлено контроль. За невиконання вимог припису 80 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно ст. 188-6 КУпАП
Середній розмір штрафу, що накладається державними інспекторами праці складає 1059,1 грн. при максимальному 1360 грн., в той час як судами накладається 513,3 грн. при максимально можливому – 1700 грн.
За результатом розгляду протоколів про адміністративне правопорушення судами на підставі ст. 22 КУпАП прийнято рішення, якими звільнено правопорушників від адміністративної відповідальності обмежившись винесенням усного зауваження, що на 20% більше в порівнянні з минулим роком.
Довідково повідомляємо, що за даними Міністерства соціальної політики України:
- якщо врахувати кількість суб’єктів господарювання, які наразі є в Україні, то наявне число інспекторів праці зможе перевірити їх лише 1 раз за 36 років;
- на 20 безробітних в Україні припадає 1 працівник центру зайнятості, тоді як на 20 тисяч працюючих – 1 працівник інспекції;
На сьогодні в області налічується 77 тисяч суб’єктів господарювання,з яких інспекцією перевірено 1091 суб’єкт, що складає 1,4%.