Районна газета

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ М. БОНДАРЕНКА ТА О. КАПІТОНЕНКА «КОРІННЯМ ІЗ СУМЩИНИ»

Засідання присвячене презентації унікального видання Миколи Михайловича Бондаренка та Олександра Максимовича Капітоненка «Корінням із Сумщини». Альбом ліноритів (гравюр) вийшов друком у «Видавничому домі «Еллада» у 2016 році за підтримки інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської обласної державної адміністрації за Програмою економічного та соціального розвитку Сумської області.

Графічна серія портретів  виконана Миколою Бондаренком – художником-графіком, живописцем, краєзнавцем. Роботу над серією портретів автор розпочав ще 17 років тому, а видати альбом вдалося лише зараз за кошти та сприяння обласної ради.

Автор текстів – Олександр Капітоненко, голова громадських організацій «Сумщина – світ», «Буринське земляцтво» та Фундації ім. Давида Бурлюка,  краєзнавець, культуролог, перекладач, член Національної спілки журналістів України. Він дослідив величезний пласт імен – науковців, літераторів, митців – представників України, зокрема Сумщини, в далекому зарубіжжі. Певний час тема еміграції залишалася малодослідженою і важко було знайти матеріали та світлини, адже до 1991 року про більшість українських емігрантів майже нічого не було відомо.

Це видання – портретна галерея наших земляків, видатних особистостей, які з огляду на різні життєві та історичні події і в різний час змушені були їхати за кордон. Всього у виданні представлено 70 портретів – вихідців із Сумщини, а це поети письменники, художники, громадсько-політичні і церковні діячі, а також інженери, педагоги, композитори, лікарі, філософи, меценати тощо. В чужих краях по-різному склалося їхнє життя. Дехто зажив світової слави: Давид Бурлюк – батько українського футуризму, художник, поет; Іван Багряний – письменник, художник, громадсько-політичний діяч в еміграції; Степан Тимошенко – всесвітньо відомий вчений у галузі теоретичної та прикладної механіки; Олександр Олесь – поет, драматург, прозаїк, перекладач; Василь Кричевський – відомий український художник та архітектор, професор. Звичайно інші прожили більш скромне життя, але всі вони пам’ятали, звідки бере початок їхнє коріння.

 На презентацію краєзнавчого видання завітали шановані гості: Василь Бойко, голова Буринської райдержадміністрації, Євгеній Рябоконь, голова Буринської районної ради, Віталій Мельник, міський голова, Сергій Тупік, директор державного історико-культурного заповідника у місті Путивль, Олена Лєпьошкіна, науковий співробітник державного історико-культурного заповідника у місті Путивль. Також привітати авторів прийшли члени краєзнавчого клубу, слухачі університету ІІІ віку, друзі та всі поціновувачі історії рідного краю.

Ведуча заходу, Лідія Герасименко, запросила авторів до слова. Микола Михайлович поділився із присутніми спогадами про виникнення задуму цього творчого проекту, про проблеми, які виникали під час його реалізації, розкрив графічну символіку ліноритів. Олександр Максимович в свою чергу розповів про складнощі пошуку історичних даних про наших земляків і зазначив, що у виданні подані короткі біографічні дані так, як не про всіх особистостей вдалося відшукати достатньо матеріалів. Автор сподівається, що робота з пошуку визначних особистостей української діаспори, які народилися на Сумщині, буде продовжуватись, і має надію, що додаткові матеріали доповнять це видання. Олександр Капітоненко більш детально розповів про деяких із персоналій. А саме: Якова Гурського (1923-1995) – уродженця Конотопського району, мовознавця, професора філології Сиракузького універитету. Помер у м. Сиракеузи, штат Нью-Йорк; Івана Конопліна-Горного (1894-1953) – уродженця міста Буринь, кадрового військового, учасника громадянської війни, письменника, репресованого радянського розвідника. Помер у Абезькому концтаборі, республіка Комі, Росія; Тихона Корінця – уродженця с. Чернеча Слобода Буринського району, педагога, громадського діяча, який помер у еміграції в Австралії; Анатолія Лисого (1925-2013) – уродженця Конотопського району, доктора медицини, лікаря-гінеколога, громадсько-політичного діяча, літератора, мецената. Помер у еміграції в м. Міннеаполіс, штат Міннесота, США; Григорія Мороза – уродженця с. Миколаївка Буринського району, громадсько-політичного діяча функціонера Української революційно-демократичної партії. Помер у еміграції в м. Торонто, Канада.

Для відзнаки фундаментальної та потужної роботи, яку провели автори було запрошено голову Буринської районної державної адміністрації Василя Бойка. Василь Михайлович привітав їх із виходом альбому та вручив подяки: Бондаренку Миколі Михайловичу, художнику-графіку – за визначний вклад в культурно-мистецьке надбання Буринського району та з нагоди презентації унікального видання «Корінням із Сумщини»; Капітоненку Олександру Максимовичу, краєзнавцю – за активну наукову діяльність в популяризації історії рідного краю та з нагоди презентації унікального видання «Корінням із Сумщини».

До слова також були запрошені Сергій Тупік, директор державного історико-культурного заповідника у місті Путивль та Олена Лєпьошкіна, науковий співробітник цього закладу. Сергій Володимирович високо оцінив роботу авторів видання та проявив вдячність краєзнавцям за співпрацю. Приємно зауважити, що він подарував два видання історичної тематики у фонд районної бібліотеки. Олена Миколаївна свою розповідь присвятила одному із представників української діаспори, який увійшов у дане видання – Григорія Паньшина та продемонструвала присутнім слайди із світлинами свого земляка.

Директор Буринського районного краєзнавчого музею Микола Кононенко та письменник, член Національно спілки журналістів України Григорій Фастівець подякували авторам за таке унікальне видання, за високий патріотизм, збереження історичної пам’яті та вагомий особистий внесок у створення культурно-історичного надбання України.

Із заключним словом до присутніх звернувся начальник відділу кільтури і туризму Буринської РДА Микола Дишковець, який підкреслив що дана презентація не випадково проведена напередодні державних свят – дня Прапора та дня Незалежності України. Особистості, імена яких увійшли до альбому ліноритів, мріяли ще у далекі радянські часи про вільну і незалежну Україну. Микола Іванович зауважив, що цією спільною роботою автори повертають забуті імена на рідну землю і альбом «Корінням із Сумщини» увійде у мистецьку скарбницю України, як один із найкращих творчих здобутків.

Варто зазначити, що присутні переглядаючи матеріали книжково-ілюстративної виставки «Визначні особистості української діаспори – родом із Сумщини» ділилися враженнями про ретельно спланований та майстерно проведений захід.

На завершення гості та автори сфотографувалися на пам’ять.

Анна Лук’янцева,

директори Буринськоъ РЦБС